Genel izleyici

Genel İzleyici Yeni nesil kamuoyu araştırmalarıAnaliz / 28 Haziran 2021

TİP kimlerin ilgisini çekiyor?

Ahmet Şık ve Sera Kadıgil'in de katılmasıyla, Türkiye İşçi Partisi (TİP) muhalefette sol bir alternatif olarak gündemde. Biz de partinin ve milletvekillerinin kimlerin ilgisini çektiğini inceledik. 

Parti hesabını takip edenlerin takip ettikleri diğer siyasi partilere baktığımızda, TİP'in en çok DEVA partisi olmakla birlikte, tüm muhalefet parti tabanlarından yakın oranlarda ilgi gördüğünü anlıyoruz. İktidar bloğunu oluşturan AKP ve MHP tabanlarının ise TİP'e ilgisi düşük.

TİP Twitter hesabınının takipçilerinin takip ettikleri diğer siyasi parti hesaplarının dağılımı

TİP genel başkanı Erkan Baş'ın takipçilerinin diğer partilere yakınlıklarına baktığımızda, bekleneceği gibi en büyük örtüşmenin kendi partisi ile olduğunu görüyoruz. Bunun dışında muhalefet partilerinden yaklaşık eşit oranda teveccüh görüyor. İktidar bloğunun ise ilgisi düşük. 

Erkan Baş'ın takipçilerinin takip ettikleri siyasi partilere göre dağılımı

TİP milletvekili Barış Atay'ın ise en çok takipçisi açık ara HDP ve CHP tabanından. 

Barış Atay'ın takipçilerinin takip ettikleri siyasi partilere göre dağılımı

HDP'den ayrılarak TİP'e katılan Ahmet Şık'ın takipçileri sırasıyla en çok CHP, HDP ve İYİ parti takipçileri. 

Ahmet Şık'ın takipçilerinin takip ettikleri siyasi partilere göre dağılımı

CHP'den ayrılarak TİP'e katılan Sera Kadıgil'in takipçileri en çok kendi partisinden. Diğer muhalefet partilerinden yaklaşık eşit ilgi görmesiyle birlikte, en düşük ilgi HDP'den. İktidar partilerinden ise gördüğü ilgi düşük. 

Sera Kadıgil'in takipçilerinin takip ettikleri siyasi partilere göre dağılımı

Sonuç olarak TİP'in öne çıkan temsilcilerinin farklı geçmişleri ile muhalefetteki siyasi parti tabanlarına farklı yakınlıklarda olduklarını görüyoruz.