Genel izleyici

Genel İzleyici Yeni nesil kamuoyu araştırmalarıAnaliz / 18 Temmuz 2021

Ateistlerin ve müslümanların partilere dağılımı

Ateizm Derneği'nin Twitter takipçileri ile "Hayırlı cumalar" paylaşımı yapanların takip ettikleri siyasi partileri inceledik. Aşağıda verilen yakınlık değerleri, ortak takipçi sayıları üzerinden hesaplanmış, Jaccard benzerliği yöntemine göre normalize edilmiştir. 

Ateizm Derneği'nin yaklaşık 90 bin takipçisini, siyasi parti takipçileriyle karşılaştırdığımızda, en büyük ortaklığın TİP ile olduğunu görüyoruz. Muhafazakar Saadet Partisi tabanının CHP ve HDP tabanlarına göre Ateizm Derneği takipçileriyle daha çok örtüşmesi dikkat çekici. 

Ateizm Derneği'nin takipçilerinin takip ettikleri partiler

Ateizm Derneği takipçilerinin en çok takip ettiği siyasetçiler ise Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ve DEVA partisi lideri Ali Babacan. Bu iki muhafazakar siyasetçinin öne çıkması, kitlelerinin düşünüldüğü kadar muhafazakar olmadığını düşündürtüyor.

Ateizm Derneği'nin takipçilerinin takip ettikleri siyasetçiler

Geçtiğimiz cuma günü "Hayırlı cumalar" mesajı paylaşan yaklaşık 10 bin Twitter kullanıcısının siyasi parti takiplerini incelediğimizde, en çok AKP tabanından "hayırlı cumalar" mesajı paylaşıldığını, onu az farkla MHP ve Saadet Partisi'nin izlediğini görüyoruz. En az "hayırlı cumalar" dileyen kitle ise HDP tabanı. 

"Hayırlı cumalar" mesajı paylaşanların takip ettikleri partiler

"Hayırlı cumalar" mesajı paylaşan Twitter kullanıcılarının en çok takip ettikleri siyasetçiler Ali Babacan, Temel Karamollaoğlu ve Süleyman Soylu; en az ortaklaştıkları ise Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş ve Ahmet Davutoğlu

"Hayırlı cumalar" mesajı paylaşanların takip ettikleri siyasetçiler