Genel izleyici

Genel İzleyici Yeni nesil kamuoyu araştırmalarıGündem / 21 Şubat 2021

Hangi siyasi kitlenin gözü uzayda?

Geçen hafta NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a başarılı bir şekilde indi. İnsanlık için bu büyük adıma bizdeki ilgi siyasi parti ve siyasetçilerin tabanlarına göre nasıl dağılıyor? Hangi kitlenin gözü dünyada olan biten, insanlığı ilgilendiren bu gelişmeye daha çok açıktı?

Bunu anlamak için @NASAPersevere Twitter hesabını takip edenleri ile siyasi parti ve siyasetçi hesaplarını takip edenlerlerin ortaklıklarına baktık. 

Perseverance'ı takip eden siyasi parti takipçilerinin dağılımı

Siyasi parti tabanları ile NASA uzay aracını takip edenler arasında en yüksek ortaklık CHP, daha sonra da IYI parti tabanları arasında. En az benzeşenler ise Ak Parti ve MHP tabanları. 

NASAPersevere hesabını takip eden siyasi parti takipçilerinin birbirlerine oranları

Perseverance'ı takip eden siyasetçi takipçilerinin dağılımı

Siyasetçilerin takipçileri ile NASA uzay aracını takip edenleri karşılaştırdığımızda ise, en çok yakınlık Ali Babacan, onu takiben de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu arasında. Tabanı uzaya en az kulak kabartanlar ise sırasıyla R. T. Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Ahmet Davutoğlu takipçileri. 

NASAPersevere hesabını takip eden siyasetçi takipçilerinin birbirlerine oranları

Bu oranları bulmak için Perseverance'ın 2 milyonun üzerindeki takipçilerini, siyasi partilerin ve siyasetçilerin bütün takipçileri ile karşılaştırıp ortak takipçi sayıları üzerinden yakınlıklarını çıkarttık. Grafikteki rakamlar yüzdelerdir. Yani, örneğin yakınlığı en yüksek olan Ali Babacan'ın takipçilerinin Perseverance takipçileri ile benzerliği yüzde 0,55 yani onbinde 55'dir. 

Perseverance'ın Mars'a iniş yaptığı gün 1 milyonun üzerinde sıçrayan takipçi sayısının zaman içerisindeki değişimi de aşağıdaki gibi olmuştur.

@NASAPersevere hesabının takipçilerinin zaman içindeki artışı [http://rekognize.io/followers/NASAPersevere/shared]
@NASAPersevere hesabının takipçilerinin zaman içindeki artışı [http://rekognize.io/followers/NASAPersevere/shared]