Genel izleyici

Genel İzleyici Yeni nesil kamuoyu araştırmalarıGündem / 22 Mart 2021

Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi

Şubat ayında HDP milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun bir Twitter paylaşımı nedeniyle aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanmıştı. Geçtiğimiz hafta bu cezanın TBMM genel kurulunda okunmasının ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü. Gergerlioğlu, dün meclis içerisinde göz altına alınana kadar direniş gösterdi. Özellikle milletvekilliğinin düşürüldüğü çarşamba günü ve göz altına alındığı pazar günü, Gergerlioğlu'nun Twitter'daki takipçilerinde önemli artış oldu. 

Gergerlioğlu'nun yeni takipçilerinin partilere göre dağılımı

Gergerlioğlu'nun yeni takipçileri en çok partisi HDP tabanından. Bunu CHP takipçileri izliyor. 

Gergerlioğlu'nun Twitter takipçilerindeki zaman içindeki artış
Gergerlioğlu'nun Twitter takipçilerindeki zaman içindeki artış

Gergerlioğlu'nun Twitter takipçilerinin zaman içindeki artışına baktığımızda, hakkındaki kararın Yargıtay tarafından kesinleşmesi ve milletvekilliğinin düşürülmesi olaylarının takipçi sayısında sıçrama yarattığını görüyoruz. 

Bu gelişmelere paralel olarak HDP'nin kapatılması ve HDP'lilere siyaset yasağı getirilmesi de gündemdeydi. HDP'nin takipçilerindeki artışa ve yeni takipçilerin partilere göre dağılımına baktığımızda, Gergerlioğlu'nun grafiği ile paralellik gösterdiğini, ancak sayıların yaklaşık onda bir oranında daha düşük olduğunu görüyoruz. 

HDP'nin yeni takipçilerinin partilere göre dağılımı

HDP'nin yeni takipçileri en çok CHP tabanından. 

Gergerlioğlu'nun tüm takipçilerinin parti takipçileri ile benzerliğine baktığımızda ise tüm muhalefet partileri ile neredeyse eşit derecede yakın olduğunu görüyoruz. 

Gergerlioğlu'nun takipçilerinin parti tabanlarıyla Jaccard yöntemine göre benzerliği